POST-KOVID oporavak – “Long covid” – nažalost sve češća pojava
Magazin “Stern” (prevod na srpski – zvezda) u prvom aprilskom broju donosi opsežnu temu post-kovid oporavka – koja je svedoci smo veoma aktuelna jer mnogi pacijenti nažalost osećavaju velike posledice ove bolesti.
Naravno pišu i o načinima izlečenja.
Novi broj i naslovnu stranu posvećuju post-kovid oporavku. Na engleskom se ovaj termin zove Long-covid i ovoj temi na netu možete naći more tekstova.
Pod naslovom “Nova narodna bolest” predstavljaju nekoliko post-kovid slučajeva i posledice koje je bolest ostavila na različite starosne grupe.

Ubedljivo najveći broj pacijenata sa post-kovid problemima oseća sledeće simptome:
- velika iscrpljenost
- simptom tkz. “brain fog” – ošamućenost
- glavobolja
- poremećaj koncentracije
- problemi sa pamćenjem
- problem kratkog daha
- poremećaj ritma otkucaja srca
- bol u mišićima
Na 10-tak strana donose zaista iscrpan prikaz mogućih posledica kovid pandemije i načine mogućeg izlečenja.
Tako recimo devojka Gabriele (36) trpi posledice kovida od decembra 2020. i 80% svog vremena provodi u krevetu uz velike probleme sa disanjem, iscrpljenošću i zaboravnošću.
Noću mora još uvek da koristi uređaj za disanje.
Florian (36) je posle jednogodišnjih problema sa kovidom koji su započeli čak i višenedeljnim boravkom u komi na respiratoru – konačno uspeo da se koliko toliko vrati u normalu. Glavni simptomi su iscrpljenost, problemi sa koncentracijom, Ovaj sportista je ranije trčao i po tri četiri puta nedeljno ali tek sada posle godinu dana se ponovo vratio i blizu je povratka na staru formu.
Njegov primer pokazuje da treba biti strpljiv i da je oporavak siguran.
Jeniffer (40) je najbolje predstavila probleme pacijenata sa post-kovid-om.
Ona kaže da želi ponovo da živi normalno ali njeno telo je ne sluša.
Pre devet nedelja se zarazila SARS-CoV-2 virusom sa temperaturom koja je trajala nedelju i po uz bolove u telu, groznicom i suvim kašljem – što je karakteristični simptom. Napadi kašlja su trajali i po 20 minuta.
Ono što je problem pacijanta je što nijedan lekar ne može reći kada će biti bolje. To je najgore u celoj njenoj situaciji.
Ono što je problem bolesnika u Srbiji je što za razliku od Nemačke, pored brojnih drugih minusa na stranu zdravstvenog sistema u Srbiji, ne postoje REHAB centri (centri za oporavak) koji mnogo znače pacijentima iz zapadnoevropskih zemalja.
Nažalost pacijenti u Srbiji su ostavljeni da se sami bore sa posledicama kovida – pa najčešće ne znaju kome da se jave za pomoć.
To je zaista nedopustimo. Vaše komentare ostavite posle teksta.
Detaljnije o načinima borbe protiv post-kovida u Nemačkoj – uskoro…